Zbigniew Bodnar

Jednym głosem o kolejach

Najwyższy czas, by od słów i konferencji przejść do czynów, czyli uruchomienia bezpośredniego połączenia kolejowego z Berlina przez Kostrzyn, Gorzów, Krzyż do Piły lub do Poznania - tak w największym skrócie można podsumować dzisiejszą konferencję prasową członków Zachodniego Ośrodka Polityki Regionalnej, która została zorganizowana na dworcu kolejowym w Gorzowie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 02.04.2013

Niech wreszcie ruszą pociągi

W projekcie „Rail Baltica Growth Corridor“, realizowanym w ramach programu INTERREG IV, Administracja Senatu ds. Rozwoju Miasta i Ochrony Środowiska Berlina wspiera wspólnie z polskimi i dalszymi zagranicznymi partnerami współpracę regionów europejskich wzdłuż osi Rail Baltica sięgającej od Berlina-Brandenburgii przez Warszawę aż po Helsinki i Sankt Petersburg.

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.03.2013

Już nie proszą a żądają

- Ponieważ od lat podejmujemy szereg działań, które mają przywrócić bezpośrednie połączenie kolejowe z Berlina do Gorzowa, obecnie już o to nie prosimy, ale wręcz żądamy - powiedziała wiceprezydent Gorzowa Ewa Piekarz po konferencji poświęconej nowym szansom, jakie daje polsko-niemiecka umowa o współpracy w dziedzinie komunikacji kolejowej.

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.03.2013

Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gorzowie

Blisko 150 - głównie młodych - osób, w większości kibiców Stilonu, przybyło na gorzowski cmentarz komunalny, by pod pomnikami czterech dowódców Armii Krajowej zapalić znicze i złożyć wiązanki kwiatów. To hołd dla uczestników podziemia antykomunistycznego.

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.03.2013

O przesiedleniach dykutowano w Międzyrzeczu

W międzyrzeckie muzeum było miejscem dyskusji związanej z przesiedleniami po II wojnie światowej. Pełny tytuł konferencji historyczno-naukowej brzmiał „Ucieczka, przesiedlenie, nowe osadnictwo”.

Veröffenlichung/ data publikacji: 05.11.2012

Pomoc osobom represjonowanym

Grażyna Pytlak, Roman Rutkowski i Marek Rusakiewicz – przemiennie – w każdą środę w budynku Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego pełnią dyżury i służą pomocą osobom represjonowanym w stanie wojennym.

Veröffenlichung/ data publikacji: 16.11.2011

Rocznica śmierci rabina

219 lat temu zmarł jeden z najsłynniejszych rabinów mieszkający we Frankfurcie nad Odrą Joseph ben Meir Theomim.
Pochowany został na żydowskim cmentarzu w dzisiejszych Słubicach. Corocznie nad jego grobem odbywa się uroczystość upamiętniająca jego śmierć. Na grób przyjeżdżają przedstawiciele ortodoksyjnych Żydów z Niemiec, Izraela czy USA.

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.05.2011