Ludmiła Anannikova

Romskie dzieci bezpodstawnie wysyłane do szkół specjalnych

Dwie trzecie romskich dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością intelektualną mogłoby się uczyć w zwykłej szkole. - Spodziewaliśmy się takich wyników, ale chcieliśmy potwierdzić to naukowo - mówi Roman Kwiatkowski, prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce. Wraz ze Stowarzyszeniem badania przeprowadzili w tym roku psychologowie z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Sfinansowała je Fundacja Batorego. Dziś wyniki będą przedstawione w Krakowie, ''Gazeta'' publikuje je jako pierwsza.

Veröffenlichung/ data publikacji: 27.10.2011

Szkoła Romów nie chce

Nie znają polskiego, więc uznaje się ich za niepełnosprawnych. Co piąty uczeń w Polsce pochodzenia romskiego chodzi do szkoły specjalnej. - To praktyki rodem z totalitaryzmu - oburza się prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce. Tadeusz Paleczny z Uniwersytetu Jagiellońskiego, socjolog badający społeczność romską, uważa wręcz, że to problem w całym kraju. - Około 80 proc. romskich dzieci jest wykluczonych, bo nie zna polskiego. Szkoły nie organizują dla nich dodatkowych lekcji językowych ani zajęć wyrównawczych.

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.07.2011

Poznańscy Romowie chcą się integrować w szkole

Na pomysł założenia ogólnokształcącej szkoły muzycznej wpadła Anna Markowska, prezes fundacji Bahtałe Roma (Szczęśliwi Cyganie). Fundacja już od lat prowadzi zajęcia muzyczne dla romskich dzieci. - Są bardzo uzdolnione, dlatego chcemy, by uczyły się nie tylko muzyki, ale również innych przedmiotów, jak dzieci w normalnych szkołach. I miały wszystko w jednym miejscu - tłumaczy Markowska. "Gazeta" przed rokiem pisała, że - według Bahtałe Roma - przynajmniej 70 proc. poznaniaków romskiego pochodzenia nie chodzi do szkoły.

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.06.2011