Orla

Dwujęzyczna Orla

W podlaskiej gminie Orla montowane są właśnie dwujęzyczne polsko-białoruskie tablice z nazwami miejscowości. Na drugim końcu województwa, w podsuwalskim Puńsku kończą zdejmować tablice polsko-litewskie zdewastowane kilka tygodni temu. W niewielkiej, położonej koło Bielska Podlaskiego Orli do wymiany jest sto tablic w 25 wsiach. Mieszkańcy tych terenów to w zdecydowanej większości Białorusini (ponad 70 proc. z 3200 mieszkańców).

Veröffenlichung/ data publikacji: 28.09.2011

Podlasie znaczone swastykami i farbą

W Orli nasi rozmówcy są pewni, że za rasistowski wybryk odpowiadają przyjezdni. W Puńsku czy Jedwabnem tej pewności nie widać.
10 sierpnia 2011 r., centrum Orli, niewielkiej wsi niedaleko Bielska Podlaskiego, zamieszkanej w większości przez osoby pochodzenia białoruskiego. Na murach XVII-wiecznej synagogi mieszkańcy zauważają napisy „Jude raus" i „Polska dla Polaków" oraz nazistowskie symbole (swastyki, SS).

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.09.2011

Nienawiść na synagodze w Orli

"Żydzi, do gazu", "Cała Polska dla Polaków", "White power" - takie hasła czerwonym sprayem ktoś napisał na synagodze w Orli. Kto? - Na pewno nikt z nas. Dla nas to cios - mówią miejscowi. Mieszkańcy, z którymi rozmawialiśmy, są zbulwersowani. Profesor Małgorzata Kowalska z Instytutu Filozofii Uniwersytetu w Białymstoku, która od lat spędza wakacje w Orli, ma nadzieję, że będzie to początek pozytywnych przemian.

Veröffenlichung/ data publikacji: 11.08.2011