Puńsk

Puńsk zażegnał konflikt

Władze gminy Puńsk (Podlasie) wyszły naprzeciw oczekiwaniom miejscowej ludności i zdecydowały o powrocie dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości. Wczoraj stanęły pierwsze. – Znów możemy się czuć jak u siebie – mówi z dumą pan Józef, rolnik spod Puńska.
Znaki zostały zniszczone pod koniec sierpnia. Nieznani sprawcy pomalowali wtedy białą i czerwoną farbą litewskie nazwy w kilkunastu miejscowościach gminy, w której ok. 80 procent z ponad 4 tysięcy mieszkańców to Litwini.

Veröffenlichung/ data publikacji: 30.11.2011

W Puńsku wracają polsko-litewskie tablice

- Tablice zostały już oczyszczone. Montować zaczniemy w listopadzie - powiedział "Gazecie" Witold Liszkowski, wójt gminy Puńsk. Zdjęto je, bo pod koniec sierpnia w 14 miejscowościach gminy nieznani sprawcy zamalowali blisko 30 z nich biało-czerwoną farbą. Zniszczyli też obelisk upamiętniający litewskiego poetę Albinasa Żukauskasa: wymalowali na nim symbol przedwojennej faszystowskiej Falangi.

Veröffenlichung/ data publikacji: 31.10.2011

Podlasie znaczone swastykami i farbą

W Orli nasi rozmówcy są pewni, że za rasistowski wybryk odpowiadają przyjezdni. W Puńsku czy Jedwabnem tej pewności nie widać.
10 sierpnia 2011 r., centrum Orli, niewielkiej wsi niedaleko Bielska Podlaskiego, zamieszkanej w większości przez osoby pochodzenia białoruskiego. Na murach XVII-wiecznej synagogi mieszkańcy zauważają napisy „Jude raus" i „Polska dla Polaków" oraz nazistowskie symbole (swastyki, SS).

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.09.2011

Jak się uczą po litewsku w Polsce

Najwięcej - siedem - placówek z litewskim językiem nauczania jest w gminie Puńsk (Podlaskie). Poza podstawówką, gimnazjum, liceum i przedszkolem w samym Puńsku w gminie są małe wiejskie podstawówki w Widugierach, Przystawańcach, Nowinnikach - są tam lekcje w języku litewskim.

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.09.2011

Litwini w Polsce boją się o przyszłość

Szef MSZ Radosław Sikorski obiecuje naprawienie szkód w gminie Puńsk, gdzie nieznani sprawcy zamalowali litewskie nazwy na tablicach i znieważyli pomnik litewski, a premier Litwy Andrius Kubilius potępił incydent jako podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym - to echa poniedziałkowych wydarzeń w Puńsku.

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.08.2011