Praga

Czechy: Czy Żyd może walczyć z nazizmem? Ekspert z sufiksem

Jeden z najlepszych czeskich specjalistów od politycznego ekstremizmu Michal Mazel sam doświadczył, czym ekstremizm jest w praktyce. Mazel jako biegły sądowy występował w procesie Lucji Szlégrovej, działaczki Robotniczej Partii Sprawiedliwości Społecznej (DSSS).
Dowodem w sprawie były nagrania z wieców, na których Szlégrová wychwalała zalety nazizmu.
Broniąc się przed niemal pewnym skazaniem Szlégrová złożyła do sądu wniosek o odsunięcie od sprawy Mazela z uzasadnieniem: nie może być bezstronny, bo to Żyd.

Veröffenlichung/ data publikacji: 07.02.2012

Holland o Palachu

Agnieszka Holland nakręci w Czechach trzyczęściowy miniserial o Janie Palachu, studencie, który 16 stycznia 1969 r. podpalił się na placu Wacława w Pradze w proteście przeciw bierności mieszkańców Czechosłowacji po inwazji sił Układu Warszawskiego.
Holland świetnie zna historię Palacha, bo gdy się podpalił, studiowała w praskim Wydziale Filmowym i Telewizyjnym Akademii Muzycznej (FAMU).

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.01.2012

Testament ''Odchodzącego''. Pożegnanie Vaclava Havla

Walka pokojowymi metodami, bez użycia przemocy, jest długa, żmudna i pozbawiona emocji, jakie towarzyszą walce z bronią w ręku. Jeśli demokratyczna opozycja, a następnie "Solidarność", wybrała tę drogę i na niej wytrwała, to dzięki esejom i postawie takich ludzi jak Vaclav Havel.
Wielką kulturę polityczną czasów "Solidarności" można zrozumieć dopiero wtedy, gdy pozna się Twój wkład w tamten czas. W zwycięstwie "Solidarności" masz swój nieusuwalny udział. Dziękujemy Ci z całego serca.

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.12.2011

Żegnaj, kochany Vaszku!

Nie potrafię jeszcze o nim mówić w czasie przeszłym, choć już od dłuższego czasu wiedzieliśmy, że taka chwila nadejdzie. Nie sądziłem jednak, że tak szybko. Jeszcze tydzień temu rozmawiałem z nim w Pradze, kiedy odbierał prestiżową słowacką Nagrodę Fundacji Jana Langosza za działalność w dziedzinie praw człowieka.

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.12.2011

Vaclav Havel nie żyje

Były prezydent zmarł w swym wiejskim domu w Hradeczku, na pogórzu karkonoskim. Jak podało czeskie radio publiczne, Havel zmarł w nocy z soboty na niedzielę, we śnie. - Były prezydent Czech, działacz antykomunistyczny Vaclav Havel zmarł w niedzielę - potwierdziła w oświadczeniu jego asystentka Sabina Tanczevova. Przy umierającym czuwała żona Dagmar i kilka zakonnic.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.12.2011

Z Cyganami jak z Żydami

Praga. Czeska telewizja publiczna wyemitowała spot neonazistowskich kandydatów do europarlamentu zachęcający do "ostatecznego rozwiązania" kwestii Cyganów.

Czy ostateczne rozwiązanie problemu cygańskiego zaproponowane przez Partię
Narodową może być wzorem dla wszystkich krajów europejskich?". Tak zaczyna się spot wyborczy neonazistów na wybory do Parlamentu Europejskiego.

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.05.2009

Tschechien fürchtet rechte Gewalt

Brandanschlag auf Roma sorgt für Empörung – Regierung kündigt Aktionsplan an. Ein Brandanschlag auf eine Roma-Familie in Vítkov (Kreis Opava) am vergangenen Sonntag sorgt im ganzen Land für Entsetzen. Dabei wurden drei Menschen verletzt, ein zweijähriges Mädchen schwebte am Dienstagabend noch immer in Lebensgefahr. Sie hatte schwerste Verbrennungen an 80 Prozent ihres Körpers erlitten. Unbekannte hatten in der Nacht auf Sonntag einen Brandsatz in das Wohnhaus geworfen. Alle Indizien sprechen für einen rechtsradikalen Hintergrund.

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.04.2009