zmag

Do Polski trafiły krowy ze słowackiego stada, w którym odkryto wąglika

- Trzy krowy ze słowackiego stada, w którym odkryto wąglika, we wrześniu trafiły do Polski - poinformował Główny Lekarz Weterynarii Janusz Związek. Podkreślił, że stało się to wcześniej niż 30 dni przed wykryciem choroby. W przypadku wąglika przyjmuje się 30-dniowy okres kwarantanny.
Wszystko wskazuje na to, że źródłem choroby były przetrwalniki bakterii wąglika wypłukane przez deszcze ze starego grzebowiska - miejsca, gdzie zakopano kiedyś zwłoki chorych na wąglika zwierząt. W okolicy padały ostatnio ulewne deszcze.

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.11.2012

Szczątki hrabiego von Garnier wróciły na Śląsk

W Kotorzu Wielkim odbył się ponowny pochówek hrabiego Hubertusa von Garnier, ostatniego właściciela pałacu w Turawie. Urnę ze szczątkami hrabiego złożono w kaplicy

Ponowny pochówek hrabiego rozpoczęła msza św. odprawiona w kościele w Kotorzu Wielkim, świątyni ufundowanej przez ród von Garnierów. Msza celebrowana była w językach polskim, niemieckim i po łacinie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 03.11.2012

Polskie domy starców dla Niemców

Wysokie koszty opieki w niemieckich domach spokojnej starości skłaniają tamtejszych seniorów do przeprowadzki za granicę. Niemcy chętnie wybierają polskie ośrodki - informuje "Gazeta Polska Codziennie".

Veröffenlichung/ data publikacji: 30.10.2012

Zmarł Wilhelm Brasse, były więzień Auschwitz

Wilhelm Brasse, były więzień Auschwitz, fotograf, który wykonywał obozowe zdjęcia więźniów, zmarł we wtorek w Żywcu. Odszedł w wieku 95 lat.
Brasse trafił do tak zwanego Erkennungsdienst, w którym robiono fotografie ewidencyjne więźniom. Jak twierdził, wykonał w tym czasie ponad 50 tysięcy zdjęć. W Auschwitz robił także zdjęcia na potrzeby pseudonaukowych eksperymentów Josefa Mengelego i Eduarda Wirthsa.
W 2005 roku powstał film "Portrecista" w reżyserii Ireneusza Dobrowolskiego, który przedstawia postać Wilhelma Brassego. Był nagradzany na wielu festiwalach.

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.10.2012