Aneta Augustyn

Hagen Hartmann wrócił do pałacu w Pakoszowie. Żałuje

Zobaczyłem go po raz pierwszy po trzydziestu latach. Postanowiłem wtedy, że drugi raz już nie zrobię tego błędu. Że nigdy więcej tu nie przyjadę.

Veröffenlichung/ data publikacji: 26.02.2012

Historia pierwszego spektaklu w powojennym Wrocławiu

Wiosną 1946 trzydziestoosobowa grupa wrocławskich studentów, którzy zjechali tu z całego kraju, samorzutnie zawiązała teatralną bezimienną trupę. Pierwszy swój spektakl, jednocześnie w ogóle pierwsze widowisko wystawiane po wojnie we Wrocławiu, pokazali w marcu w Operze.

Veröffenlichung/ data publikacji: 07.02.2012

Niewygodny ksiądz z Drezna: Winy w sobie nie noszę

Ksiądz ewangelicki z Drezna jest jednym z animatorów "Akcji Znaków Pokuty", która organizuje wyjazdy młodych Niemców do Polski, aby tu pracą starali się zadośćuczynić za zbrodnie wojenne. W latach 80. brał udział w opozycji w NRD, w stanie wojennym organizował pomoc dla Polski. W ubiegłym roku został laureatem Nagrody im. Brata Alberta za działalność na rzecz pojednania polsko-niemieckiego. O swoim doświadczeniu opowie w niedzielę o godz. 10 w kościele ewangelicko-augsburskim pw. Bożej Opatrzności przy ul. Kazimierza Wielkiego 29.

Veröffenlichung/ data publikacji: 28.01.2012

Świdnicki Kościół Pokoju od 10 lat na liście UNESCO

W świdnickim Kościele Pokoju trwają uroczystości z okazji 10-lecia wpisu świątyni na listę UNESCO. - W najśmielszych marzeniach nie przyszłoby mi do głowy, że się tam dostaniemy. Wydawało mi się to zupełnym szaleństwem - wspomina proboszcz ks. Waldemar Pytel.

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.09.2011

15 tysięcy kilometrów tras turystycznych w regionie

Nasz region jako pierwszy w kraju policzył wszystkie swoje trasy turystyczne: mamy ich aż 15 tys. km. W weekend została otwarta kolejna - niemal 60-kilometrowy szlak konny w Borach Dolnośląskich, z zamku Kliczków do Bogumiłowa. Mamy 4564,9 km tras rowerowych, 2691 km pieszych, 1447 km wodnych, 3814,4 km samochodowych, 1276 km motocyklowych, 1035 km konnych i 291,593 km narciarskich. W sumie 15 119,893 km, z których najkrótsze to ledwie 300-metrowe trasy dla narciarzy, a najdłuższe - kilkusetkilometrowe trasy samochodowe.

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.09.2011

W stronę Odry. Co potrafi Nowa Sól, ale nie Wrocław

Po powodzi w jednej z gazet ukazał się tekst "Odra - rzeka nieszczęścia". Na spotkania zabierałem tę gazetę i zasłaniałem "nie". Kilka lat zajęło mi przekonywanie do naszej rzeki. Długo byliśmy odwróceni do niej plecami - mówi Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.08.2011

Po co nam Euro 2012? - zapytają naukowcy wrocławian

W lipcu i sierpniu naukowcy zapytają wrocławian o ich oczekiwania związane z Euro 2012. To część ogólnopolskiego projektu badawczego, który w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Trójmieście poprowadzą architekci, socjologowie, antropologowie i kulturoznawcy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.07.2011

Karol XVI Gustaw i królowa Sylwia na Dolnym Śląsku

Szwedzka para królewska 6 maja po raz pierwszy odwiedzi Dolny Śląsk. We Wrocławiu będą rozmawiać o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, w Świdnicy obejrzą spektakl w Kościele Pokoju.

Veröffenlichung/ data publikacji: 11.04.2011

Synod kościoła Ewangelicko-Augsburskiego we Wrocławiu

Najważniejsze obrady polskich luteran rozpoczynają się w piątek we Wrocławiu. Uczestnicy synodu uczczą także pamięć ofiar katastrofy samolotu pod Smoleńskiem.

Veröffenlichung/ data publikacji: 07.04.2011

Na zdewastowanym cmentarzu syf, kiła i mogiła

Pochylony i milczący, z zasępioną twarzą, siedział pokornie we wnęce grobowca, doskonale wpasowany w granitową niszę. Całkiem Chrystus Frasobliwy, gdyby nie butelka bełta, z której pociągał.

Veröffenlichung/ data publikacji: 26.03.2011