Monika Adamowska

GUS spisał region. Ile naprawdę nas jest w Szczecinie i województwie?

Szczecin ma 410,1 tysiąca mieszkańców. To znaczy, że od ostatniego spisu w 2002 r. stracił tylko 5,3 tysiąca. W całym województwie jest nas coraz więcej, bo coraz dłużej żyjemy
O 24,7 tys. (tj. o 1,5 proc.) wzrosła liczba ludności Zachodniopomorskiego - wynika z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2011. GUS niedawno udostępnił z niego raport. Jaki obraz województwa się z niego wyłania?

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.11.2012

Nasze dzieci jedzą śmieci (ze szkolnych sklepików). Jak to zmienić?

26 proc. badanych dzieci ze Szczecina nie je śniadań. Dojadają w szkole. Coraz więcej jest otyłych. Dlatego radni chcą się wziąć za żywność dostępną dla dzieci w szkołach i przedszkolach oraz za zwolnienia z WF-u. Radni usłyszeli też, że w ramach diagnozy zdrowotnej przebadano 768 dzieci w różnym wieku z pięciu szczecińskich szkół. Okazało się, że 7 proc. z nich je tylko jeden posiłek dziennie, 26 proc. nigdy lub rzadko (najczęściej tylko w weekendy) je śniadania. 19 proc. pierwszy posiłek je w szkole lub w drodze do szkoły. A 22 proc. słodycze je kilka razy dziennie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.11.2012

Kolorowy łańcuch ludzi. Antynazistowska manifestacja w Pasewalku

2000 ludzi chwyciło się za ręce i utworzyło łańcuch, by zaprotestować przeciwko nazizmowi. - Tyle ludzi. To dodaje sił - mówiła mieszkanka Koblentz. W pobliskim Viereck w tym czasie odbywał się festyn sympatyków nacjonalistycznej NPD.
- To było cudowne. Wspaniałe - powtarzali uczestnicy protestu, gdy już okazało się, ilu ich jest. Podkreślali, że to pierwszy taki protest w ich okolicy uważanej za bastion brunatnych.

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.08.2012

Kwartał 23: ambitny plan STBS i 7 wspólnot mieszkaniowych

Jedna oficyna wyburzona, inne rozbudowane, nowy pasaż, odnowione fronty kamienic - do końca 2014 r. kwartał 23 (między Wojska Polskiego a Bohaterów Getta Warszawskiego) radykalnie zmieni wygląd. Znajdą się tam m.in. specjalne mieszkania dla seniorów i punkt wsparcia rodzin z problemami.

Chodzi o kwartał w ścisłym centrum Szczecina między al. Wojska Polskiego oraz ulicami Bohaterów Getta Warszawskiego, Królowej Jadwigi i Ściegiennego. Szczecińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego w poniedziałek ogłosiło, że z siedmioma wspólnotami mieszkaniowymi zaczyna program "Rewitalizacja razem".

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.06.2012

W szkole nie ma polskiego. Co boli Polaków w Niemczech?

Kłopoty z dojazdem do Szczecina, Gryfina i niemieckich szkół oraz biurokracja i niejasna interpretacja przepisów w urzędach po obu stronach granicy to najważniejsze problemy Polaków z przygranicznego Gartz.

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.05.2012

Konsultacje społeczne - jak to robią w Niemczech

W Monachium urzędnicy, politycy i inwestorzy nauczyli się, że lepiej nie omijać konsultacji społecznych, bo można stracić poparcie społeczne i czas - mówił w Szczecinie Gerhard Meighörner, architekt z Monachium.

Veröffenlichung/ data publikacji: 11.04.2012

Jednego dnia w jednym miejscu pracy szukało 4 tys. osób

Firmy, agencje pośrednictwa, a nawet służby mundurowe zaprezentowały się dziś na VII Targach Pracy Pomorza Zachodniego. Posad przyszło szukać około 4 tys. osób - szacują organizatorzy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 28.03.2012

Lekarz: W Niemczech rodzić jest łatwiej

- Poród jest prostszy dla lekarza i pacjentki. Bo w 36. tygodniu ciąży każda kobieta obowiązkowo musi stawić się w szpitalu, który wybrała i ustalić plan porodu - mówi Krzysztof Goertz, ginekolog z Sassnitz.

Veröffenlichung/ data publikacji: 28.09.2011

Niemcy kasują: Spacer do Ahlbeck za 3 euro od osoby

Wspólna promenada, jeden system wypożyczania rowerów. Inwestycje za miliony euro mają łączyć polskich i niemieckich mieszkańców wyspy Uznam. Podzielili ich niemieccy kontrolerzy, którzy zaczęli kasować mieszkańców Świnoujścia za Kurtaxe.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.08.2011

Polscy uczniowie idą do niemieckich zawodówek

W poniedziałek pierwsi chętni podpisali umowy. Firmy z Torgelow sponsorują im intensywny kurs języka.

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.07.2011