Marek Koćmiel

Czy Szczecin skazany jest na morskość?

Nie wszystko, co nad brzegiem, jest morskie

Nie twierdziłem, że gospodarka morska nie istnieje. Koń, jaki jest, każdy widzi. Zaznaczyłem tylko, że traci na znaczeniu. Co więcej, nie należy o tym milczeć, tylko trzeba zastanowić się, jakie są tego przyczyny. Od wielu już lat gospodarka morska nie tworzy nowych miejsc pracy. To rezultat postępu technicznego w branżach morskich, jak i kształtowania się nowego międzynarodowego podziału rynków.

Veröffenlichung/ data publikacji: 27.02.2010

Przegląd lokalnej prasy niemieckiej

Co ma kanclerz Merkel do stoczni i portów
Światowy potentat żeglugowy, koreański armator Hanjin Shipping poinformował o odłączeniu się od swojej niemieckiej spółki córki Senator Lines z Bremy. Hanjin był od 1997 r. głównym akcjonariuszem armatora z Bremy. Decyzja oznacza utratę pracy prawie 100 osób. Połączenia żeglugowe i ładunki zostaną skierowane do portu w Hamburgu, który pozostaje główną siedzibą koreańskiego armatora w północnej Europie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.02.2009

Co jest niemieckie?

Przegląd lokalnej prasy niemieckiej

Niemiecka Republika Federalna przyznała w ubiegłym roku 127 000 praw nowym obywatelom. Jak podaje "Ostsee-Zeitung", większość z nich spełniła warunek podstawowej znajomości języka niemieckiego, ośmiu lat zamieszkiwania w nowym kraju i bycia niekaralnym. Od września dodatkowym warunkiem będzie zdanie testu składającego się z 33 pytań. Na początku lipca opublikowano komplet 80 pytań.

Veröffenlichung/ data publikacji: 11.07.2008

27-letni burmistrz

Przegląd lokalnej prasy niemieckiej
Wnioski z raportu „Finanse i długi komunalne 2008” opublikowanego przez fundację Bartelsmana, a omówione przez „Ostsee-Zeitung” nie są pomyślne dla landu Meklemburgia Pomorze Przednie (MPP). Miasta i gminy sąsiada Pomorza Zachodniego mają największe długi w przeliczeniu na mieszkańca. Wynoszą one 4619 euro.

Veröffenlichung/ data publikacji: 04.07.2008

Berlin-Szczecin, statkiem i rowerem

Przegląd lokalnej prasy niemieckiej

Wszystkie regionalne gazety Meklemburgii informowały o decyzji w sprawie budowy podnośni statków - windy ciężarowej na śluzie w Niederfinow. Ma ona zastąpić starą, która od 1934 r. obsługuje statki i barki korzystające z kanału Odra-Havela. "Nordkurier" relacjonował problemy, które spowodowały, że dopiero trzeci przetarg zakończył się wyłonieniem wykonawcy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.05.2008

Polsko-niemieckie porównania

Przegląd lokalnej prasy niemieckiej

„Märkische Allgemeine”, komentując propozycje szybszego otwarcia niemieckiego rynku pracy dla polskich pracowników, stwierdza za ekspertami, że przyjdzie ono za późno.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.04.2008